Jak na jarní únavu?

Zima je za námi a 21. března už slavíme první jarní den. Někdo dělá poctivý jarní úklid. Jiní se zase chystají na cvičení venku nebo plánují očistu těla, aby se vyvarovali jarní únavě. A právě tématu, jak připravit lidský organismus tak, aby byl na jaře plný energie, se budeme věnovat v tomto článku.

Jak na jardní detox?

Čínská medicína spojuje každý měsíc v roce s jiným orgánem v lidském těle. V daný měsíc je potřeba konkrétnímu orgánu pro jeho správné fungování věnovat více péče. V březnu se jedná o žlučník a během dubna jsou to právě játra.
V následujících řádcích se zaměříme především na játra.

jarni-detox-vassa 

Lepší strava, spokojenější tělo

Omezte tučná jídla, mezi která patří hlavně smažená jídla, pizza, uzeniny a podobně. Stejně tak se vyhněte silně kořeněným jídlům. Ulevíte tím žlučníku, játrům i svým střevům. Imunita pochází právě ze střev, čím snadněji dokáží jídlo strávit (které v ideálním případě obsahuje dostatek kvalitních živin), tím více máte energie.
Určitě to sami znáte, že po takové svíčkové nejste zrovna připraveni na 5kilometrový běh. Ale třeba po zeleninovém salátu s těstovinami máte energie dostatek, hlad je pryč, a ještě si můžete jít hodinku po jídle v klidu zaběhat.

Pokud plánujete dlouhodobou změnu jídelníčku k lepšímu, přečtěte si Rozhovor s výživovým poradcem aneb jak se správně stravovat.

Potraviny a bylinky na podporu funkce jater

Z ovoce tam patří grapefruit, limetka, citrón. Zelenina, která prospěje vašim játrům je špenát, mrkev, řepa, brokolice, salátová okurka. Co se týče masa, vhodné je dietnější –⁠ krůtí, kuřecí, případně králičí.
Bylinkové čaje – ⁠fenyklový, medový nebo mátový čaj také podpoří činnost vašich jater k lepšímu.*

Pravidelný pohyb nakopne metabolismus

Nezapomínejte, že pravidelný pohyb (alespoň 1-2x týdně) ocení váš celý metabolismus včetně jater. U pohybu byste se měli cítit dobře a je důležité, aby vás bavil.

Každodenní pitný režim

Denně vypijte alespoň 2 litry tekutin (minimální příjem tekutin pro dospělého člověka). Nepřekračujte však 4 litry denně, pokud nesportujete tolik, že byste to stihli vypotit.

Omezte alkohol a ulevte žlučníku i játrům

Když pijete alkohol, nejvíce zatěžujete játra, žlučník a ledviny. Dopřejte jim trochu klidu a zkuste omezit pití alkoholu alespoň na nějaký čas (pokud jste absolvovali poctivě nealkoholický únor, máte už trochu náskok).
Jestli ale nechcete přijít o své oblíbené koktejly a neumíte si představit posezení s přáteli bez dobrého drinku, vyzkoušejte nealkoholické nápoje VASSA, které mají čistě přírodní složení, skvělou chuť a zároveň obsahují 0 % alkoholu.
Míchané nealkoholické koktejly i drinky snadno připravíte doma, konkrétní recepty naleznete v naší sekci koktejlů.

Kvalitní spánek

Abyste měli dostatek energie, nezapomínejte také na odpočinek a pravidelný spánek. Pokud vás ale trápí nespavost, přečtěte si článek Jak na kvalitní spánek.

U jakýchkoliv dlouhodobějších diet či intenzivnějších detoxů je vhodné zvážit váš současný zdravotní stav a konzultovat ho s lékařem.

Snad jste s námi objevili tipy, které jste hledali, a budete tak nachystaní na jaro v plné síle.

 

Váš tým VASSA

 

*Uvedené informace nejsou tvrzením a nenahrazují odborné lékařské posouzení. Vždy konzultujte svůj zdravotní stav i konkrétní doporučení s vaším lékařem.

Zdroje:
www.bioaz.cz/organy-mesice-podle-cinske-mediciny-brezen-zlucnik-duben-jatra

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení